ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նոյեմբերի 10-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Տեղական եւ տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահ Գուդրուն Մոսլեր-Թյորնշտրյոմին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի հետ Եվրոպայի խորհրդի համագործակցության եւ մեր երկրում ժողովրդավարության ամրապնդմանը նպաստող գործունեության համար:
Արա Բաբլոյանի խոսքով՝ Հայաստանը կարեւորում է Եվրոպայի խորհրդի բոլոր կառույցների հետ համագործակցությունը, որը միտված է մեր ստանձնած պարտավորությունների կատարմանը եւ երկրում խորքային բարեփոխումների իրականացմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ տեղական ժողովրդավարության գործում կարեւոր է Եվրոպայի խորհրդի 2015-2018 թվականների Գործողությունների ծրագրի դերակատարությունը, որով մեծ աջակցություն է ցուցաբերվում Հայաստանի համայնքների միության կարողությունների զարգացմանը եւ տեղական ինքնակառավարման իրավական ու ինստիտուցիոնալ հիմքերի բարելավմանը:
Արա Բաբլոյանը փաստել է, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանում տեղի են ունեցել տեղական ինքնակառավարման մարմինների բազմաթիվ ընտրություններ, որոնք եղել են ժողովրդավարական եւ մրցակցային, առանց լուրջ արձանագրված խնդիրների. դրանց հիմքում եղել է գաղափարների եւ ծրագրերի պայքարը:
Անդրադառնալով Հայաստանում կառավարման կիսանախագահական համակարգից խորհրդարանականին անցմանը՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ այն տեղական ինքնակառավարման մարմիններին հնարավորություն է տալիս ավելի մեծ դերակատարում ունենալ երկրում տեղի ունեցող գործընթացներում:
Գուդրուն Մոսլեր-Թյորնշտրյոմը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ կարեւորել իր այցը՝ Հայաստանի համայնքների միության 20-ամյակին նվիրված միջոցառմանը մասնակցելու եւ իրավիճակին տեղում ծանոթանալու տեսանկյունից: Տիկին Մոսլեր-Թյորնշտրյոմը բարձր է գնահատել Եվրոպայի խորհրդի համագործակցությունը Հայաստանի հետ՝ նշելով, որ իշխանության բոլոր մակարդակները պետք է մասնակցեն ժողովրդավարության կայացման գործին:
Եվրոպայի խորհրդի Տեղական եւ տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահը նշել է, որ հետեւելով Հայաստանում ընթացող բարեփոխումներին՝ ծանոթ է խնդիրներին եւ ուրախ, որ մեր երկրում լուրջ են վերաբերվում Տեղական եւ տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի հետ համագործակցությանը եւ նրա առաջարկություններին:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումներին հաջորդող գործընթացներին, համայնքների խոշորացմանը, տեղական ինքնակառավարման մարմինների լիազորությունների ավելացմանը վերաբերող հարցերին:

10 ноября Председатель НС А.Баблоян принял председателя Конгресса местных и региональных властей Совета Европы (СЕ) Гудрун Мослер-Тёрнстрём.
Председатель НС поблагодарил   СЕ за сотрудничество и содействие укреплению демократии в РА.
По словам спикера, Армения осознает важность сотрудничества со всеми структурами СЕ, направленного на выполнение взятых РА обязательств и реализации кардинальных реформ.
Председатель НС отметил, что в местной демократии важна роль Программы действий СЕ на 2015-2018 гг., которой оказывается ощутимая помощь развитию возможностей Союза общин Армении и совершенствованию правовой и институциональной базы местного самоуправления.
А.Баблоян проинформировал, что за последний год в Армении состоялось множество выборов органов местного самоуправления (ОМС), которые были демократическими и конкурентными, без отмеченных серьезных проблем – в их основе была лишь борьба идей и программ.
Обратившись к переходу Армении от президентской системы управления к парламентской, Председатель НС отметил, что это позволит ОМС играть более весомую роль в текущих в РА процессах.
Г-жа Мослер-Тёрнстрём, поблагодарив за прием, подчеркнула важность своего визита с точки зрения участия в мероприятиях к 20-летию Союза общин Армении и ознакомления с ситуацией на месте. Она высоко оценила сотрудничество СЕ с РА, заметив, что все уровни власти должны участвовать в становлении демократии.
Председатель Конгресса местных и региональных властей СЕ отметила, что, следя за проводимыми в Армении реформами, знакома с проблемами и удовлетворена тем, что в РА серьезно относятся к сотрудничеству с Конгрессом и его предложениям.
В завершение встречи собеседники коснулись постконституционных процессов в Армении, вопросов укрупнения общин и расширения полномочий ОМС.